סיוווג ארנונה מחסנים

סיווג ארנונה מחסנים

ייחודו של סיווג ארנונה "מחסן" הוא באופן יישומו בצווי הארנונה השונים: כל רשות ורשות, מגדירה בצו הארנונה סוגי מחסנים שונים המוכרים לצרכי סיווג ארנונה מופחת בתחומה.
כאשר רשות מקומית מכירה בסיווג שכזה – בד"כ יקבע למחסנים תעריף נמוך במיוחד.

יישום זה שונה מסיווגים רבים כגון: "בתי מלאכה", "תעשייה", "בתי תוכנה", "בתי מלון" וכיו"ב, המופיעים באופן דומה בכל צווי הארנונה, וההבדל ביניהם מתבטא בקביעת תעריפים שונים לפי גודל הנכסים או בקביעת תעריפים שונים למ"ר יחיד.

מי זכאי לקבלת סיווג מחסנים לצרכי ארנונה?

תשובה לשאלה זו משתנה לפי הרשות המדוברת. שכן, יש מגוון רחב של סוגי מחסנים אשר רשויות כאלה ואחרות מכירות בהם. למשל, בעיריית חיפה מוכר סוג של "מחסן ערובה" בעוד שבעיריית תל-אביב מוכר, בין היתר, גם סוג של "מחסן עצים" ובצווי ארנונה אחרים קיימת הכרה בסיווג "מחסן שיווק".

המכנה המשותף לכל הרשויות בנוגע לסיווג זה, הוא הדרישה המוחלטת שבמחסן לא תתקיים אף פעילות עסקית. והוא נובע מהחשש של הרשויות כי עסק יעשה פיצול מלאכותי לחללים שונים בניסיון להפחית את חיובי הארנונה שלו.

מהם הקשיים הנפוצים בדרך לקבלת סיווג מחסן?

הרשויות השונות מקשות בתנאים ספציפיים לצורך הכרה בסיווג זה. דוגמה לכך נמצא בצו הארנונה של עיריית הרצליה, שם ישנם תעריפים שונים לפי אופי או מיקום המחסן – מחסנים שלא ממוקמים ברח' סוקולוב, אשר ישמשו רק לאחסנה וללא פעילות עסקית ייהנו מתעריף ארנונה למחסן של 137.61 ש"ח לכל מ"ר סה"כ לשנה. ואילו מחסנים הממוקמים ברח' סוקולוב ושאינם נמצאים בקומת המרתף או בעורף הבניין שאיננו בחזית הרחוב – יחויבו בתעריף של 325.24 ש"ח לכל מ"ר סה"כ לשנה.

בצו הארנונה של עיריית תל אביב, מכירים במגוון גדול יחסית של סוגי מחסנים, אולם הצו מציב ארבעה תנאים מצטברים (כלומר, שכל הארבעה הכרחיים) בטרם תכיר העירייה בסיווג המוזל:

1) המחסנים משמשים לאחסנה בלבד.
2) לקוחות לא מבקרים במחסנים.
3) המחסנים אינם נמצאים בקומת העסק אותו הם משרתים או בקומות רצופות לו.
4) המחסנים אינם משמשים לשווק והפצה.

נכס הזכאי לסיווג זה יוכל ליהנות מתעריף מופחת בחיובי ארנונה של שליש ומטה מגובה החיוב הרגיל (תלוי באזור בו נמצא הנכס ובגודל שטחו).

המסקנה המתבקשת היא כי הדרך להנחה בארנונה לסיווג מחסנים אינה פשוטה. כדי להצליח לקבלה יש להוכיח לרשות המקומית כי עמידה בכל המבחנים הספציפיים שאותה רשות קבעה וכי סוג האחסנה תואם את המחסנים בהם הכירה אותה רשות.

קושי נוסף הוא במחסנים הנמצאים ברשויות בהן נקבע תעריף נמוך יותר ככל שהשטח גדול יותר (כמו למשל בצו של עיריית ת"א). אם הרשות "תפצל" שטח אחסנה גדול למספר שטחים נפרדים וקטנים יותר, הנישום לא יוכל לקבל את ההנחה המקסימלית המגיעה לו.

בשל כך, קיימת חשיבות רבה לליווי משפטי מקצועי בעת הגשת בקשה לסיווג ארנונה כבר מהשלב הראשוני.

מה לעשות אם בקשתכם לקבל סיווג ארנונה על מחסן נדחתה?

דחו את בקשתכם לסיווג מחסנים וקבלתם סיווג משרדים, שירותים ומסחר? שקלו הגשת ערר.

גם כאשר העירייה קובעת שהנכס משמש לפעילות עסקית, ניתן להוכיח כי האזור בו מתבצעת האחסנה נפרד לחלוטין ומשמש לאחסון בלבד.

כמו כן, גם כאשר הרשות מחליטה לפצל את חלל האחסנה למספר שטחים קטנים יותר, ניתן להוכיח שמדובר בחלל אחיד לשימוש זהה ויש לחייבו בתעריף מופחת לפי השטח בכללותו.

במקרים בהם העירייה קובעת כי לא מדובר במחסן ערובה עדיין יתאפשר לדון בסוגיה ולהוכיח כי לפי הפרשנות בפסיקה יש סממנים לסוגי מחסן אלו לפי פקודת המכס או לחלופין, לטעון שעיקר השימוש צריך לקבוע את סיווג הנכס.

סיווג ארנונה על מחסן וחישוב השטח המוכר לצורך-כך פירושו תשלום נמוך משמעותית מאשר החיוב הרגיל וקיימים מקרים רבים בהם שווה לערער על החלטת הרשות באמצעות הגשת ערר לוועדת ארנונה או אף להגיש עתירה לבית משפט לעניינים מנהליים בעת הצורך.

ביכולתנו לסייע לכם לעמוד על זכויותיכם

לצוות משרד עורכות דין טלבי גולדרט ניסיון רב בתחומים המוניציפאליים לרבות ארנונה, עררים ועתירות מנהליות. אנו מלווים את לקוחותינו בתהליכי בקשה לסיווג מחסן בחיוב הארנונה, זאת  מתחילת הדרך ועד סופה, במקצועיות ותוך שימת דגש על כל פרט שיכול להגדיל את הסיכוי לקבלת התוצאה הרצויה.

על מנת שנוכל להתייחס לפנייתך באופן המקצועי ביותר, נשמח אם יצורף אליה דוגמא לחשבון ארנונה קיים, הודעה על חיוב ארנונה או מכתב ההודעה מהרשות המקומית עליו ברצונך לערער.


אולי יעניין אותך לקרוא גם על:

  1. מרלו"ג - ארנונה
דילוג לתוכן

    צור איתנו קשר:    צרפו מסמך לבחירתכם: