ניצחון משפטי

מהו ניצחון?

המונח "ניצחון" בעולם המשפטי יכול להתפרש בצורה שונה, תלוי מהי זוית הראיה- ניצחון בפסק הדין הוא לא תמיד סוף פסוק אלא לפעמים הוא רק תחילתה של דרך חדשה, מורכבת ומאכזבת בטווח הרחוק. מבחן התוצאה המעשית (להבדיל ממבחן התוצאה המשפטית) יגלה שבאופן מפתיע פסק דין אשר מאמץ את עמדת התובע לא תמיד יגלם ניצחון פרקטי – במיוחד במצב של מחלוקת עם הרשות המקומית.

לכן, פעמים רבות הניצחון האמיתי יתקבל דווקא מחוץ לכותלי בית המשפט באמצעות שיח ישיר עם הרשויות והגעה לפתרונות בהסכמה ולטווח הארוך.

הסיבה לכך היא שלרשות המקומית בישראל יש את היכולת והסמכות לשנות בכל רגע נתון את המצב המשפטי של בעלי העסקים בתחומיה, היות שהיא משפיעה עליהם בממשקים רבים ומשמעותיים- תכנון ובניה, רישוי עסקים, ארנונה, היטלים, שירותי שפ"ע, איכות סביבה, פיקוח ואכיפה, ועוד ועוד.

מה המשמעות של ניצחון בביהמ"ש מול הרשות המקומית?

אנו מאמינים שחובתנו המקצועית לקחת זאת בחשבון בבואנו לחפש פתרון עבור לקוחותינו:

למשל, אם בעל עסק מצליח לקבל פסק דין שאומר שרישיון העסק שלו בוטל בתהליך לא-חוקי. יום למחרת אין מניעה מהרשות המקומית לפתוח את תהליך הביטול מחדש והפעם לעשות זאת באופן כשר. זוהי דוגמה לניצחון משפטי אך לא כזה שיקדם את בעל העסק לפיתרון מעשי ויאפשר לו לקיים את העסק ביום המחר.

דוגמה נוספת יכולה להיות במצב של תופעת ה-NIMBY, קרי כאשר מדובר בעסק שעצם קיומו לא רצוי במיקום בו הוא נמצא. אותו עסק יכול לקבל שומת ארנונה שמגדילה את חיוביו בעשרות מונים, להגיש עליה הליכי השגה וערר ובסוף לקבל הכרעה שהחיוב שגוי ולהחזיר את המצב לקדמותו. אולם, פתרון בעיית הארנונה שלו לא תספק לו הגנה מפני הכלים הרבים האחרים שיש לרשות המקומית כדי לפעול נגדו החל משינויים ברישיון העסק שלו, עובר בביקורות חוזרות ונשנות של תברואנים ופקחים עירוניים וכלה בהגשת כתבי אישום על חריגות בנייה.

בסופו של יום, הכוח הריכוזי, הזכות לתקן טעויות וההגנות המשפטיות שיש לרשות המקומית יוצרים קרקע פורייה לנקיטת פעולות בשיטת "מצליח" ואילו הצד השני, החלש יותר, הוא זה שצריך ליזום הליך משפטי כדי להיאבק על זכויותיו.

ניסיוננו הרב מלמד שפעמים רבות הדרך לניצחון אינה עוברת דרך שערי בית המשפט. עם הזמן פיתחנו יכולת ייחודית להשיג ללקוחותינו פתרונות משפטיים על דרך השיח הפורה, שיתוף הפעולה וההסכמות ההדדיות.

אולי יעניין אותך לקרוא גם על:

  1. עתירה מנהלית ברישוי עסקים
  2. תחנות דלק - רישוי עסקים, תכנון ובניה וארנונה
  3. חוות דעת משפטית
  4. עו"ד רשויות מקומיות - תביעות נגד עיריות
  5. ביטול רישיון עסק למפעלי תעשייה - NIMBY
דילוג לתוכן

    צור איתנו קשר:    צרפו מסמך לבחירתכם: