עורך דין משפט מנהלי

משפט מנהלי

משפט מנהלי הוא אחד מ-3 מצבים בעולם המשפט, בהם צדדים יוזמים הליך:

 • פרט נגד פרט – מצב בו אדם או יישות פרטית (כגון חברה) נוקט הליך נגד אדם או יישות פרטית אחרים. מדובר בהליכים אזרחיים שמתפרשים על פני מאות תחומי משפט כגון: סכסוכים מסחריים, תביעות נזקיות, דיני משפחה וכיו"ב.
  במצבים אלו נקבעת הערכאה המשפטית לפי הסעד שנתבע, או לפי חוק שנותן לה את הסמכות הספציפית לדון בסוגיות הרלוונטיות (כמו למשל בדיני עבודה)
 • רשות נגד פרט – מצב בו רשות ציבורית נוקטת הליך נגד פרט. ברוב המקרים ההליך יהיה פלילי או מנהלי-פלילי. ובמקרים בהם הרשות היא רשות מקומית – ההליך יוגש לביהמ"ש לעניינים מקומיים (ערכאה שיפוטית שרק הרשות יכולה לפתוח בה בהליכים).
 • פרט נגד רשות – מצב בו פרט לא מסכים עם החלטה של רשות ציבורית או רוצה לפעול לגבי מחדל (חוסר מעש) מצד רשות ציבורית. במצב זה אותו פרט נדרש לפנות אל אפיקי המשפט המנהלי וביכולתו להגיש עתירה מנהלית בלבד (במקום לנקוט למשל בתביעה אזרחית).

מהו משפט מנהלי?

משפט מנהלי הוא תחום החולש על עשרות נושאים שונים, בהם תכנון ובניה, רישוי עסקים, רשויות מקומיות, ארנונה, חינוך, תאגידי מים וביוב, מכרזים, חוק חופש המידע, עמותות, בטחון הציבור, תאגידים בטחוניים, תעבורה, דיור ציבורי, משק הדלק, שירות נותני אשראי, הגנת הסביבה, מאגרי מידע, בריאות, תקינה ועוד.

המשפט המנהלי מגדיר את ערוץ ההדברות בין מוסדות המדינה והרשויות המקומיות (עיריות, למשל) לבין האדם הפרטי. באמצעות פנייה לבית המשפט לעניינים מנהליים או לוועדה הרלוונטית על פי הכללים הנוהגים בהם, ובסיועו של עורך דין ליטיגציה מנהלית, ניתן לחסוך זמן התדיינות עם גופי ממשל ולהניע תהליכים תקועים. כך ניתן לקבל מענה שהיה קשה לקבלו באופן אחר.

ייחודיותו של משפט מנהלי

משפט מנהלי שונה מהליכים אחרים מכמה טעמים. ראשית, לא ניתן לבקש בו פיצוי כספי אלא רק לקבל תגובה או פתרון לבעיה, להפוך החלטה מנהלית שהתקבלה או לכפות פעולה שלא נעשתה. שנית, הזמן הוא גורם משמעותי ביותר בהליכים מנהליים ולכן חשוב שלא יהיה שיהוי בטרם מגישים את הערר או את העתירה. חשוב לציין כי גם אם עברו יותר מהימים הקבועים בחוק, עורך דין מנהלי יכול לעיתים למצוא את הדרך שתאפשר להגיש עתירה מנהלית או ערר בהארכת מועד ולכן כדאי לפנות ולהתייעץ בטרם מרימים ידיים.

חשיבותו של המשפט המנהלי

אדם או עסק שמוצא את עצמו מנהל חזית מול רשות מקומית או משרד ממשלתי, מבחירתו או בסיטואציה שנכפתה עליו, מרגיש לא פעם בודד במערכה. הוא מתקשה להשיג תשובות בסבך הפקידים והביורוקרטיה ונאלץ לבזבז זמן ומשאבים רבים על מנת לאתר מי הם הגורמים אליהם הוא אמור לפנות ובאיזה אופן עליו לפנות אליהם ומתי.

בכל הסקטורים הללו לפקידי השלטון יש כח רב מתוקף תפקידם ועל כן למחוקק חשוב לוודא כי הם אינם משתמשים בו באופן מופרז ושרירותי וכי ההחלטות המנהליות אותן הן מקבלים נעשות תוך הפעלת שיקול דעת מקצועי.

הניסיון שלנו בליטיגציה מנהלית

בגלגולו הקודם כמשרד טלבי גולדרט, משרדנו נבחר על ידי מדריך הדירוג לעורכי דין BDI Code כמשרד מוביל בקטגורית עורכי דין משפט מנהלי בשנים 2020-2021

לצוות משרד עו"ד נועה טלבי ניסיון ענף בתחום המשפט המנהלי בכלל ובליטיגציה מנהלית בפרט. צוות המשרד ייצג בהצלחה בתיקים רבים בתחום והביאו לתוצאות חיוביות עבור לקוחות המשרד.

עורכות הדין במשרד נועה טלבי מלוות את לקוחותיהם החל משלבי ההתדיינות טרם הגשת הבקשה, הערר או העתירה, בניסיון לקבל מענה עוד בטרם מגיעים לכתלי בית המשפט, ובמידת הצורך עד להגשת ערר, עתירה מנהלית, ערעור מנהלי או תובענה מנהלית.

ניסיונו הרב של הצוות מאפשר לו להמליץ על ההליך המשפטי היעיל ביותר עבור הלקוח, להסביר לו את אופי התהליך העומד בפניו, מהם הקשיים האפשריים ומה אפשרויות הבחירה העומדות בפניו. התנהלות זו מאפשרת לתכנן יחד אסטרטגיה משפטית חכמה ומנצחת.


אולי יעניין אותך לקרוא גם על:

 1. בית משפט לעניינים מנהליים
 2. ליטיגציה אזרחית
 3. עתירה מנהלית
דילוג לתוכן

  צור איתנו קשר:  צרפו מסמך לבחירתכם: