הנחות ארנונה לעסקים

ארנונה לעסקים: איך לצמצם תעריפי ארנונה לעסקים ב-2021?

ניווט מהיר:

יזהר הקונה יזהר הקונה: הבטחת הפחתת ארנונה

הפחתת ארנונה לעסקים מתבצעת באמצעות הליכים משפטיים ייחודיים לתחום. עורך הדין שמייצג אותך חייב לשלוט בהם באופן אבסולוטי, אחרת לא ניתן יהיה להשיג את המטרה, ואולי אף להזיק לה. למשרדנו הגיעו מקרים לאחר טיפול לא נכון בתיק הארנונה, שגרם למרבה האבסורד להעלאת חיובי הארנונה.

ארנונה לעסקים הוא תחום סבוך מבחינה משפטית אשר חלים עליו דברי חקיקה וסדרי דין מפתיעים בנוקשותם. אל לנו לשכוח שמדובר במקור ההכנסה עיקרי של הרשות המקומית ולא בנקל היא תאפשר לנישומים להפחית את חיוביהם החודשיים.

ראוי להיזהר ממייצגים פוטנציאליים שמתיימרים להציג את הפחתת הארנונה כעניין של מה בכך ואף מבטיחים תוצאות חיוביות. הניסיון מלמד שבעולם המשפט לא ניתן להבטיח תוצאות, ובתחום הארנונה בפרט.

הפחתת ארנונה לעסקים על רקע גודל וסיווג הנכס

שני הפרמטרים העיקריים והמשפיעים על חיובי ארנונה של עסק הם: גודל השטח וסיווג הנכס. חיוב בגין שטחים ציבוריים, גגות, חניונים או שגיאה במדידת השטח יכולים לייצר נקודת פתיחה לפנייה לרשות המקומית בהליכי השגה וערר.

ארנונה לעסקים: עד 50% הנחה עם שינוי סיווג ארנונה

אפשרות נוספת היא שינוי הסיווג הקיים של הנכס לסיווג אחר עם תעריף מופחת. לכל רשות מקומית צו ארנונה משלה ובו סיווגים עם תעריפים שונים. ישנם תעריפים נמוכים יותר ונמוכים פחות בהתאם לסוגי עסקים שהרשויות המקומיות רוצות לעודד את שהייתם בתחומן או שנקבע שיש לתת להם סיווג על פי תעריף נמוך בתקנות הסדרים במשק המדינה (ארנונה כללית ברשויות המקומיות), תשס"ז-2007.

התעריפים המופחתים יכולים להגיע גם ל-50% הנחה לעומת חיובי הארנונה המקסימליים ולכן מומלץ לבחון את צו הארנונה בקפידה. עסקים בעלי סיווגי ארנונה כדוגמת בתי תוכנה, מבני תעשייה, בתי מלון, בעלי מלאכה, סטודיו לאמן, עמותות וכדומה, ייהנו מחיובי ארנונה נמוכים במיוחד. עם זאת, כדאי לדעת שתחום הארנונה מוגבל בסד זמנים נוקשה במיוחד.

על הנישום לעמוד בזמנים קצרים הקבועים בחוק, שרק במסגרתם ניתן לערער על חיוב הארנונה. הוא יידרש לעבור תהליך של בקשה לסיווג, ערר, ובמידת הצורך – עתירה וערעור מנהליים. לא מדובר בחיובים שאפשר לנהל לגביהם התכתבויות או שיחות בעל פה עם העירייה, מבלי להתחשב בלוחות הזמנים שהכתיב החוק.

איזה סיווג ארנונה לעסקים מתאים לך?


כיצד נקבע סיווג נכס לצרכי ארנונה?

בכל צו ארנונה נעשית חלוקה בין ארנונה לנכסים מסוג בנין, אדמה חקלאית או קרקע תפוסה. החלוקה החשובה לבעל העסק היא זו של נכסים מסוג בניין, אשר הם עצמם מתחלקים לנכסים למגורים ולנכסים שאינם למגורים.

המחוקק הגביל את הרשויות המקומיות בתעריפי מינימום ומקסימום בתקנות ההסדרים אשר מתעדכנים מפעם לפעם.

נכון לשנת 2020 המחוקק אפשר לרשויות לחייב נכסים שהם אינם אדמה או קרקע ואינם משמשים למגורים בתעריפים הגבוהים ביותר בצווי הארנונה שלהן. לפיכך, אין זה מפתיע שנכסים שאינם למגורים היוו בשנת 2017 מעל ל-55% מהכנסותיהן של כלל הרשויות המקומיות בישראל.
משמעות הדבר היא שמדובר בנתח עיקרי מהכנסותיה של הרשות המקומית.

איך תחושב ארנונה על עסק בבית מגורים?

לרוב, עסק יחויב בהתאם לשימוש הנעשה בו בפועל. כלומר, גם אם עסק מסוים מתנהל מתוך בניין למגורים סיכוי גבוה שיחויב באחד מהתעריפים המנויים עבור נכסים שאינם למגורים. חשוב לדעת כי בעוד שנכסי בניין שמשמשים למגורים יכולים ליהנות מהנחות ופטורים בגין סיבות סוציאליות כאלה ואחרות, לנכסים שאינם משמשים למגורים כמעט ואין אפשרות כזו.

מתי ניתן להגיש בקשת שינוי סיווג על ארנונה לעסק?

הגשת בקשה לשינוי סיווג ארנונה, או כפי שהיא מכונה בעגה המשפטית, השגה על חיוב ארנונה, אפשרית כאשר נשלחת לעסק ההודעה השנתית לחיוב ארנונה או כאשר מקבלים שומה מתוקנת מהעירייה. גם במקרה בו העסק מעתיק את מיקומו למקום חדש ניתן להגיש בקשה לסיווג ארנונה.

ממועד קבלת חשבון הארנונה הראשון (ככל שהעסק עבר אליו) או חשבון הארנונה השנתי ניתן לחלוק על החיוב בתוך 3 חודשים בלבד ולאחר מכן הוא נעשה חלוט עד לשנת המס הבאה.

כדאי לנצל את חלון ההזדמנויות הזה על מנת לנסות להפחית את חיוב הארנונה, שכן במידה שמצליחים מדובר בחסכון שיכול להגיע למאות אלפי שקלים בשנה, תלוי בשטח הנכס.

התייעצות עם עורך דין ארנונה לפני המעבר בנוגע לחלוקת החלל אליו עוברים, באופן שיתמוך בסיווג הנכס לצורכי ארנונה, יכולה לסייע בעת הגשת הבקשה, ולחסוך הרבה מאד כסף והליכים ביורוקרטיים.

כדאי לדעת שעל אף שצווי הארנונה הם של הרשויות המקומיות עצמן, אין הדבר מבטיח את מתן התעריפים המוזלים באופן קל ומהיר. נהפוך הוא. הבקשות להפחתת הארנונה ייבדקו בדקדוק והן אף יערכו ביקורת בנכס בטרם יעניקו סיווג שכזה.

לכן מומלץ לנהל את תהליך הגשת הבקשה בליווי עורך דין ארנונה, על מנת למנוע טעויות שיביאו לסיווג יקר וגבוה.

ארנונה עסקית במשרד עו"ד נועה טלבי ושות'

משרד עו"ד נועה טלבי ושות' בחר להציע את שירותיו בתחום הארנונה למגזר העסקי ולהתמקד בתחום ארנונה לעסקים. יש לנו היכרות המעמיקה עם התחום והבנה כי בתחום דינמי זה המתעדכן מדי שנה והמשתנה בין רשות מקומית לאחרת, נדרשת התעדכנות מתמדת בחוק ובפסיקה על מנת להוביל ולנצח.

אנו מייצגים נישומים בתביעות כנגד רשויות מקומיות ונותנים מענה לחברות עסקיות גדולות עם נכסים עתירי שטח בתיקים שעניינם חיובי ארנונה שגויים, התיישנות חוב ארנונה, בקשות הנחות בארנונה , טענות שיהוי, חיובים רטרואקטיביים, עררי ארנונה וכן הלאה.

המשרד מלווה את לקוחותיו בתהליך החל מתהליך הבקשה לשינוי סיווג ארנונה ועד לשלבים מתקדמים כדוגמת עתירה לבית המשפט לעניינים מנהליים או הגעה להסדר שלא בהליך משפטי, בהתאם לצורך ולמקרה.

מתרגמים את הניסיון שלנו במיסוי מוניציפלי ליתרון עבורך  

עו"ד נועה טלבי מכהנת כיועצת משפטית לוועדות ערר ארנונה ברשויות מקומיות שונות בארץ והיא ועורכות הדין במשרדה מתעדכנות באופן שוטף בפסיקה, בחקיקה ובנהלים בתחום זה, וחיות את השטח. ניסיונן הרב מאפשר להן לתת ללקוחות את הפתרון הטוב ביותר ואת הייצוג המשפטי הנכון עבורם.

לצוות המשרד קשר ארוך שנים, היכרות מעמיקה ויחסי הערכה הדדיים עם מייצגי השלטון המקומי באזור תל אביב וגוש דן. היכרות זו מעניקה לנו יתרון יחסי משמעותי ומאפשרת לנו לזרז ולייעל הליכים בתיקי לקוחותינו.   

על מנת שנוכל להתייחס לפנייתך באופן המקצועי ביותר, נשמח אם יצורף אליה דוגמא לחשבון ארנונה קיים, הודעה על חיוב ארנונה או מכתב ההודעה מהרשות המקומית עליו ברצונך לערער.


אולי יעניין אותך לקרוא גם על

  1. הנחות ארנונה לעסקים
  2. פטור מארנונה לעמותות
  3. הנחות ארנונה לתעשייה
  4. חיובי ארנונה לעסקים
  5. א-סימטריה במעבר מידע בין מחלקות ברשויות המקומיות
  6. הנחת ארנונה לאמנים ולבית מלאכה
Call Now Button דילוג לתוכן
צור איתנו קשר:צרפו מסמך לבחירתכם: