הנחות ארנונה לעסקים

ארנונה לעסקים: מיסוי מוניציפלי עסקי ב-2023-2024

הפחתת ארנונה עסקית – ניווט מהיר במאמר:

הפחתת ארנונה לעסקים

שני הפרמטרים העיקריים והמשפיעים על גובה חיובי ארנונה של עסק הם: גודל השטח וסיווג הנכס.

אם העירייה טעתה בחישוב השטח או בסיווג הנכס, ניתן להגיש השגה על שומת ארנונה ולבקש בקשה לשינוי סיווג או השגה על הפרשי מדידה.

על אף שצווי הארנונה הם של הרשויות המקומיות עצמן והן מגדירות את הקריטריונים לקבלת הסיווג המופחת בארנונה, אין הדבר מבטיח את מתן התעריפים המוזלים באופן קל ומהיר. נהפוך הוא.

לעיריה אין תמריץ לתת סיווגים מופחתים

מיסוי עירוני הוא מקור ההכנסה העיקרי של הרשות המקומית ולכן העירייה לא ממהרת לאשר הפחתת ארנונה לעסקים. לעסקים אין כוח הצבעה ברשות המקומית או זכויות במרחב המוניציפלי, ולכן לרשות המקומית אין תמריץ להקל עליהם מבחינת גובה המס החל עליהם.

הבקשות להפחתת הארנונה ייבדקו בדקדוק והרשות המקומית אף תשלח פקחים שיערכו ביקורת בנכס בטרם לפני שתעניק את הסיווג.

על אף שניתן להגיש בקשה לשינוי סיווג באופן עצמאי, חשוב לדעת כי הגשת הבקשה והערעורים כפופים ללוחות זמנים נוקשים והם חלק מהמשפט המנהלי שידרוש ייצוג על ידי עו"ד אם יידרש ערעור עליהם.

מתי אפשר להגיש בקשה להפחתת ארנונה?

ניתן להגיש בקשה לסיווג ארנונה בכל עת

ישנן רשויות המגבילות את הגשת הבקשה (שלא בצדק) ל- 90 יום בלבד לאחר קבלת חיוב הארנונה השנתי או השומה המתוקנת מהעירייה.

עם זאת, הגשת השגה על חיוב ארנונה לשינוי סיווג ארנונה אפשרית בכל עת, וישנן נסיבות המאפשרות לאורך כל השנה לפעול להפחתת חיובי ארנונה.

יש להתייעץ עם עו"ד ארנונה להצדקת הפניה באמצע השנה, אולם כאשר מצליחים מדובר בחיסכון שיכול להגיע למאות אלפי שקלים בשנה (כתלות בגודל הנכס).

בקשה להפחתת ארנונה לאחר מדידה של העסק

עסק יכול לייצר סיבה לפנייה לרשות המקומית בבקשה להפחתת ארנונה, על ידי מדידה עדכנית של שטח העסק מטעמו על ידי חברת מדידה מוסמכת, והגשת הליכי השגה וערר על ההפרשים שנתגלו, בסיוע עו"ד ארנונה.

בקשה לסיווג מופחת לאחר כניסה לנכס חדש

לאחר הכניסה לנכס חדש תקבלו את חשבון הארנונה הראשון וגם אז ייפתח עבורכם חלון הזדמנויות בן 90 הימים להשיג בקשה לשינוי הסיווג. לפני המעבר לנכס מומלץ להתייעץ עם עורך דין ארנונה בנוגע לחלוקת חלל העסק כך שיתמוך בסיווגו לצרכי ארנונה.

שינוי סיווג ארנונה

(הפחתה פוטנציאלית של עד 70% בתעריף הארנונה)

לכל רשות מקומית צו ארנונה משלה ובו סיווגים עם תעריפים שונים. ישנם תעריפים שונים,  נמוכים יותר או פחות, לסוגי שימושים שונים בנכס.

ישנם עסקים שהרשויות המקומיות רוצות לעודד את שהייתם בתחומן, או שנקבע להם תעריף נמוך בתקנות הסדרים במשק המדינה.

התעריפים הנמוכים הללו יכולים להגיע גם ל-70% הפחתה לעומת חיובי הארנונה המקסימליים.

עסקים בעלי סיווגי ארנונה כדוגמת בתי תוכנה, מבני תעשייה, בתי מלון, בעלי מלאכה, סטודיו לאמן, עמותות וכדומה, ייהנו מחיובי ארנונה נמוכים במיוחד.

איזה סיווג ארנונה עסקית מתאים לך?

הפחתת ארנונה לעסקים באמצעות הקטנת שטח הנכס לחיוב

תקנה 3(ב) לתקנות הסדרים במשק המדינה (ארנונה כללית ברשויות המקומיות), תשס"ז-2007 קובעת שרשות אינה יכולה לתקן את השטח המחוייב בארנונה אלא אם התגלתה טעות בחישוב. זאת בתנאי שהטעות לא התגלתה בעקבות שינוי שיטת חישוב השטח.

כאשר ההשגה בארנונה מתמקדת בשטח הנכס, יש לצרף לה מדידה של שטח הנכס שבוצעה על ידי מודד מוסמך. זאת כדי לספק תמיכה ראייתית בטענה של העסק שנפלה שגיאה במדידה אותה בצעה העירייה.

לעתים העירייה תטען ששינויי השטח הם מתוך תיקון טעות בצו שמטרתו לבטל אפליה בין סוגי נכסים:

למשל, וילות שמשלמות פחות על שטח המרתף לעומת בעליו הבלעדי של מרתף המשויך לדירתו בבית משותף.

כדי לפתור מחלוקות משפטיות מסוג זה, הוויכוח על שיטת המדידה יעשה כנגד התיקון בצו הארנונה, ולא בהכרח אל מול מדידת שטח הנכס.

ההשגה לסיווג ארנונה נדחתה? יש מה לעשות

ניתן להגיש על ההחלטה ערר לוועדת ארנונה, תוך 30 ימים מקבלת ההחלטה. הגשת הערר צריכה להתבצע ע"י עורך דין ארנונה.
אם הערר לא התקבל, ניתן להגיש ערעור לבית המשפט לעניינים מנהליים תוך 45 ימים.
כדאי לדעת: ישנן טענות כגון החלטה בחוסר סמכות, שמוגשות ישירות לבית המשפט לעניינים מנהליים במסגרת עתירה מנהלית.

מה חשוב לקחת בחשבון כשבוחרים עורך דין ארנונה?

מומחיות עוה"ד קריטית בתיקי ארנונה:

למשרדנו הגיעו מקרים שבהם בקשות שטופלו קודם לכן על ידי עו"ד שאינו בקיא בתחום הארנונה. לא רק שהוא לא השיג הפחתה, אלא העסק חויב בתעריפים גבוהים יותר.

בארנונה לא ניתן להבטיח תוצאות:

בעולם המשפט בכלל ובתחום הארנונה בפרט, לא ניתן להבטיח תוצאות. הפחתת ארנונה היא לא עניין של מה בכך וראוי להיזהר ממייצגים פוטנציאליים שמבטיחים תוצאות חיוביות.

המשמעות של תמחור באחוזים:

שיטת תמחור באחוזי הצלחה בתיקי ארנונה מעידה בדרך כלל על משרדים שנוהגים לייצג במאות תיקי ארנונה ומעבירים את עיקר העבודה למתמחים ולעו"ד זוטרים.

שיטת העבודה שלנו בתיקי ארנונה עסקית

משרד עורכות דין נועה טלבי בחר להתמקד בתחום ארנונה לעסקים בשל היכרות המעמיקה עם התחום, והבנה כי בתחום דינמי זה המשתנה מדי שנה ובין רשות מקומית לאחרת, נדרשת התעדכנות מתמדת בחוק ובפסיקה על מנת להוביל ולנצח.

התאמת הפתרון תוך חסכון זמן ועלויות ללקוח

במשרד עורכות דין נועה טלבי העבודה על התיקים והייצוג נעשים על-ידי עורכות הדין הבכירות במשרד.

שיטה זו מאפשרת להציע לכל לקוח פתרונות ייחודיים ומתואמים ספציפית עבורם, והתאמה של כתבי הטענות לחוזקות התיק במקום כתיבה על בסיס טמפלט. מניסיוננו, שיטה זו מקצרת הליכים ועלויות ומגדילה סיכויי הצלחה.

משכך, תמחור הייצוג על ידינו אינו על בסיס אחוזי הצלחה בלבד.

משרד מוביל ומדורג בתחום מיסוי מוניציפלי

משרד עורכות דין נועה טלבי מדורג במדריכי הדירוג האובייקטיביים לעורכי דין Dun's 100 ו-BDI בתחום מיסוי מוניציפאלי, הודות לניסיון הרב שלו בייצוג בתהליכי שינוי סיווג ארנונה ולהישגיו פורצי הדרך בתחום זה.

לוגו BDI 2020
לוגו דירוג Duns 100 - דנס 100 לשנת 2021

ליווי משפטי מלא לעסקים

אנו מציעות מענה לחברות עסקיות גדולות עם נכסים עתירי שטח בתיקים שעניינם חיובי ארנונה שגויים, התיישנות חוב ארנונה, בקשות הנחות בארנונה, טענות שיהוי, חיובים רטרואקטיביים, עררי ארנונה וכן הלאה.

במשרדנו עו"ד מוניציפליים המייצגים בתביעות של עסקים מול רשויות מקומיות בנושאים משלימים לתחום הארנונה כדוגמת NIMBY, רישוי עסקים, תכנון ובניה, היטלי פיתוח ועוד.

שילוב בין ניסיון מהשטח והתעדכנות מתמדת

עו"ד נועה טלבי כיהנה כיועצת משפטית לוועדות ערר ארנונה וכתובעת עירונית ברשויות מקומיות שונות בארץ.

במסגרת תפקידיה נוצרו קשרים ארוכי שנים ויחסי הערכה הדדיים עם מייצגי השלטון המקומי ברשויות רבות.

צוות המשרד מתעדכן באופן שוטף בפסיקה, בחקיקה ובנהלים בתחום הארנונה, וחיי את השטח.

על מנת שנוכל להתייחס לפנייתך באופן המקצועי ביותר, נשמח אם יצורף אליה דוגמא לחשבון ארנונה קיים, הודעה על חיוב ארנונה או מכתב ההודעה מהרשות המקומית עליו ברצונך לערער.


דילוג לתוכן

    צור איתנו קשר:    צרפו מסמך לבחירתכם: