הנחות ארנונה לעסקים

ארנונה לעסקים: מיסוי מוניציפלי עסקי ב-2022-23

הפחתת ארנונה לעסקים היא תהליך מחייב מבחינת לוחות זמנים הקבועים בחוק, שרק במסגרתם ניתן לערער על חיוב הארנונה. לדוגמה, במקרה של שינוי סיווג- בעל העסק צריך להגיש בקשה לשינוי סיווג, לאחר מכן הגשת השגה (אם בקשתו נדחתה) לאחר מכן להגיש ערר, ובמידת הצורך – עתירה וערעור מנהליים. לא מדובר בחיובים שאפשר לנהל לגביהם התכתבויות או שיחות בעל פה עם העירייה מבלי להתחשב בלוחות הזמנים שהכתיב החוק.

את חיובי הארנונה כמעט כל עסק ותושב בישראל מחויבים לשלם, וגובה החיובים נקבע לפי צו הארנונה המקומי. שני הפרמטרים העיקריים והמשפיעים על חיובי ארנונה של עסק הם: גודל השטח וסיווג הנכס. ככלל, ניסיון לשנות סיווג בצו (וקביעת תעריף שונה למ"ר) מומלץ לבצע בליווי משפטי של עורך דין מיסוי מוניציפלי.

הפחתת ארנונה לעסקים בכ- 70% בשל שינוי סיווג

לכל רשות מקומית צו ארנונה משלה ובו סיווגים עם תעריפים שונים. ישנם תעריפים שונים,  נמוכים יותר או פחות, לסוגי שימושים שונים בנכס. ישנם עסקים שהרשויות המקומיות רוצות לעודד את שהייתם בתחומן, או שנקבע להם תעריף נמוך בתקנות הסדרים במשק המדינה (ארנונה כללית ברשויות המקומיות), תשס"ז-2007

התעריפים הנמוכים יכולים להגיע גם ל-70% הפחתה לעומת חיובי הארנונה המקסימליים ולכן מומלץ לבחון את צו הארנונה בקפידה. עסקים בעלי סיווגי ארנונה כדוגמת בתי תוכנה, מבני תעשייה, בתי מלון, בעלי מלאכה, סטודיו לאמן, עמותות וכדומה, ייהנו מחיובי ארנונה נמוכים במיוחד.

איזה סיווג ארנונה עסקית מתאים לך?


הפחתת ארנונה לעסקים באמצעות הקטנת שטח הנכס לחיוב

בדיקה של השטחים הציבוריים, הגגות, שטחי השירות, החניונים או מדידה עדכנית של שטח העסק מטעם העסק עצמו יכולים לייצר סיבה לפנייה לרשות המקומית בבקשה להפחתת ארנונה על ידי הגשת הליכי השגה וערר.

כאשר עסק מעוניין בהפחתת השטח לחיוב  עליו להעזר במודד מוסמך על מנת לבצע מדידה לפי צו הארנונה המקומי, ועדיף בהנחיית עורך דין ארנונה. בשוק ישנן חברות רבות המתמחות במדידות ארנונה. יש לצרף להשגה בארנונה המתמקדת בשטח הנכס מדידה של שטח הנכס שבוצעה על ידי מודד מוסמך. זאת כדי לספק תמיכה ראייתית בטענת העסק כי נפלה שגיאה במדידה שנעשתה מטעם העירייה.

תקנה 3(ב) לתקנות הסדרים במשק המדינה (ארנונה כללית ברשויות המקומיות), תשס"ז-2007 קובעת שרשות אינה יכולה לתקן את השטח המחוייב בארנונה אלא אם התגלתה טעות בחישוב, וזאת בתנאי שאותה טעות לא התגלתה בעקבות שינוי שיטת חישוב השטח.

הגבלה זו יוצרת מחלוקות משפטיות מרובות כאשר לעתים תטען העירייה ששינויי השטח הם לשם תיקון טעות בצו כגון אפליה בין סוגי נכסים (למשל, וילות שמשלמות פחות על שטח המרתף לעומת בעליו הבלעדי של מרתף המשויך לדירתו בבית משותף).

לכן, לעתים הוויכוח על שיטת המדידה יעשה בפן המשפטי כנגד תיקון בצו הארנונה ולא בהכרח יתמקד במדידת השטח הספציפי של נכס.


מתי ניתן להגיש בקשת שינוי סיווג ארנונה לעסק?

הגשת בקשה לשינוי סיווג ארנונה אפשרית בכל עת, למרות שישנן רשויות שיגבילו אותה (ללא צדק) ל- 90 יום לאחר שתישלח לעסק ההודעה השנתית לחיוב ארנונה או כאשר מקבלים שומה מתוקנת מהעירייה. גם במקרה בו העסק מעתיק את מיקומו למקום חדש ניתן להגיש בקשה לסיווג ארנונה.

למרות שניתן להגיש השגות על חיוב הארנונה רק 3 חודשים לאחר מועד קבלת חשבון הארנונה הראשון במיקום החדש, או חשבון הארנונה השנתי בינואר, ישנן נסיבות המאפשרות לאורך כל השנה לפעול להפחתת החיובים. כדי לבדוק אפשרות זו יש להתייעץ עם עו"ד ארנונה שיצדיק את הפניה באמצע השנה.

לאורך כל השנה כדאי לנסות להפחית את חיוב הארנונה, שכן במידה שמצליחים מדובר בחיסכון שיכול להגיע למאות אלפי שקלים בשנה (תלוי בגודל הנכס).

על אף שצווי הארנונה הם של הרשויות המקומיות עצמן, אין הדבר מבטיח את מתן התעריפים המוזלים באופן קל ומהיר. נהפוך הוא. הבקשות להפחתת הארנונה ייבדקו בדקדוק והן אף יערכו ביקורת בנכס בטרם יעניקו סיווג שכזה.

מומלץ להתייעץ עם עורך דין ארנונה לפני המעבר בנוגע לחלוקת חלל העסק באופן שיתמוך בסיווגו לצרכי ארנונה ולהעביר אליו את ניהול תהליך הגשת ההשגה, על מנת למנוע טעויות שיביאו לסיווג שגוי יקר וגבוה.


מדוע עסקים משלמים יותר ארנונה?

עו"ד נועה טלבי בכנס SMB – טיפים משפטיים בנושאי ארנונה עסקית

מאחורי גביית הארנונה עומדת תעשייה מוניציפאלית של מאות מיליוני שקלים בשנה ב-257 הרשויות המקומיות בישראל. מיסוי עירוני הוא מקור ההכנסה העיקרי של הרשות המקומית ולא בנקל היא תאפשר לעסקים להפחית את חיוביהם החודשיים.

בכל צו ארנונה נעשית חלוקה בין ארנונה לנכסים מסוג בנין, אדמה חקלאית או קרקע תפוסה. החלק המשפיע על בעל עסק הוא חיוב על נכסים מסוג בניין. הם עצמם מתחלקים לנכסים למגורים ולנכסים שאינם למגורים. המחוקק הגביל את הרשויות המקומיות בתעריפי מינימום ומקסימום בתקנות ההסדרים אשר מתעדכנים מפעם לפעם.

נכון להיום, שנת 2022, המחוקק מאפשר לרשויות המקומיות לחייב נכסים המיועדים לשימוש עסקי בתעריפים הגבוהים ביותר בצווי הארנונה שלהן. לפיכך, אין זה מפתיע שנכסים עסקיים היוו בשנת 2017 מעל ל-55% מהכנסותיהן של כלל הרשויות המקומיות בישראל.

משרדנו פועל לקידום זכויות העסקים בישראל. לשם כך, החלטנו לבחון מדוע עסקים מחויבים בארנונה כה גבוהה בארץ. בניתוח מצב שערכנו, ראינו שהיות שאין לעסקים כוח הצבעה ברשות המקומית או זכויות במרחב המוניציפלי, ולכן אין לרשות המקומית תמריץ להקל עליהם בהיבט זה.

חשוב לנו ליידע את קהילת בעלי העסקים בישראל במירב הידע בתחום הארנונה על-מנת שידעו מהן זכויותיהם וינסו להפחית את חיובי הארנונה למינימום האפשרי.


יזהר הקונה: המלצות לבחירת עו"ד ארנונה בחוכמה

הפחתת ארנונה לעסקים כמו גם מיסוי מוניציפלי בכללותו, הם תחומים סבוכים מבחינה משפטית אשר חלים עליהם הליכים משפטיים יחודיים כמו גם דברי חקיקה וסדרי דין מפתיעים בנוקשותם. 

עורך דין מייצג בתיקי ארנונה חייב לשלוט בהם באופן אבסולוטי. אחרת לא ניתן יהיה להשיג את המטרה, ואולי אף להזיק לה. למשרדנו הגיעו מקרים לאחר טיפול לא נכון בתיק הארנונה, שגרם למרבה האבסורד להעלאת חיובי הארנונה.

בנוסף, ראוי להיזהר ממייצגים פוטנציאליים שמתיימרים להציג את הפחתת הארנונה כעניין של מה בכך ואף מבטיחים תוצאות חיוביות. הניסיון מלמד שבעולם המשפט לא ניתן להבטיח תוצאות, ובתחום הארנונה בפרט.

השוק המשפטי מציע תחרות רבה בין משרדי עו"ד להפחתת ארנונה, כאשר סגנונות הייצוג משתנים בין משרד אחד לאחר.

עם השנים הוטמעה שיטת תמחור באחוזי הצלחה בתיקי ארנונה בעיקר במשרדים מרובי כוח-אדם עם היקף תיקים נרחב. משרדים אלו נוהגים לייצג מאות תיקים בשנה והעבודה השוטפת לרוב תתחלק גם בין העובדים הזוטרים והמתמחים במשרד. כמובן שאין פסול בסגנון ייצוג זה אך כדאי להיות מודעים לשיטת העבודה של המשרד המייצג בטרם בוחרים בו לייצוג.

במשרד עורכות דין נועה טלבי שיטת העבודה היא אישית ואנו בוחרים בקפידה את התיקים בהם אנו מייצגים. לכן, תמחור הייצוג על ידי משרדנו לעולם לא יהיה עבור אחוזי הצלחה בלבד.

יחד עם זאת, במשרדנו העבודה השוטפת נעשית על-ידי עורכות הדין הבכירות במשרד. שיטת עבודה זו באה לידי ביטוי במיוחד בשתי נקודות עיקריות: ראשית, לכל לקוח יוצע פתרון ייחודי עבורו ועבור החלל בו הוא משתמש. שנית, את כתבי הטענות אנו כותבים עבור כל תיק ותיק מבלי להשתמש בתבנית קבועה כוללנית.

אנו מאמינות שזו הדרך להגיע לתוצאות מיטביות ולהגיע לפשרות מחוץ להליכים משפטיים במהירות המיטבית תוך חסכון זמן ועלויות ללקוח.


ארנונה עסקית במשרד עו"ד נועה טלבי

משרד עורכות דין נועה טלבי הוא משרד מדורג Dun's 100 ו-BDI בתחום מיסוי מוניציפלי. המשרד בחר להתמקד בתחום ארנונה לעסקים בשל היכרות המעמיקה עם התחום, והבנה כי בתחום דינמי זה המשתנה מדי שנה ובין רשות מקומית לאחרת, נדרשת התעדכנות מתמדת בחוק ובפסיקה על מנת להוביל ולנצח.

אנו מציעות מענה לחברות עסקיות גדולות עם נכסים עתירי שטח בתיקים שעניינם חיובי ארנונה שגויים, התיישנות חוב ארנונה, בקשות הנחות בארנונה, טענות שיהוי, חיובים רטרואקטיביים, עררי ארנונה וכן הלאה.

המשרד מלווה את לקוחותיו בתהליך החל מהגשת הבקשה לשינוי סיווג ארנונה ועד לשלבים מתקדמים כדוגמת עתירה לבית המשפט לעניינים מנהליים או הגעה להסדר שלא בהליך משפטי, בהתאם לצורך ולמקרה.

bdi
לוגו דנס 100

מתרגמים את הניסיון שלנו במיסוי מוניציפלי ליתרון עבורך 

עו"ד נועה טלבי כיהנה כיועצת משפטית לוועדות ערר ארנונה ברשויות מקומיות שונות בארץ והיא ועורכות הדין במשרדה מתעדכנות באופן שוטף בפסיקה, בחקיקה ובנהלים בתחום זה, וחיות את השטח. ניסיונן הרב מאפשר להן לתת ללקוחות את הפתרון הטוב ביותר ואת הייצוג המשפטי הנכון עבורם

לצוות המשרד קשר ארוך שנים, היכרות מעמיקה ויחסי הערכה הדדיים עם מייצגי השלטון המקומי באזור תל אביב וגוש דן. היכרות זו מעניקה לנו יתרון יחסי משמעותי ומאפשרת לנו לזרז ולייעל הליכים בתיקי לקוחותינו.   

במשרדנו עו"ד מוניציפליים המייצגים בתביעות של עסקים מול רשויות מקומיות בנושאים משלימים לתחום הארנונה כדוגמת NIMBY, רישוי עסקים, תכנון ובניה, היטלי פיתוח ועוד.

על מנת שנוכל להתייחס לפנייתך באופן המקצועי ביותר, נשמח אם יצורף אליה דוגמא לחשבון ארנונה קיים, הודעה על חיוב ארנונה או מכתב ההודעה מהרשות המקומית עליו ברצונך לערער.


אולי יעניין אותך לקרוא גם על

  1. עו"ד רשויות מקומיות - תביעות נגד עיריות
  2. הנחות ארנונה לתעשייה
  3. חיובי ארנונה לעסקים
  4. חוות דעת מקדימה ארנונה
  5. א-סימטריה במעבר מידע בין מחלקות ברשויות המקומיות
  6. שינוי סיווג ארנונה | ארנונה בית תוכנה | Software Companies Municipal Property Tax
דילוג לתוכן

    צור איתנו קשר:    צרפו מסמך לבחירתכם: