ארנונה בית מלאכה

ארנונה בית מלאכה וסטודיו אמן

מתוך הבנה כי קיימים מקצועות בהם מתח הרווחים נמוך במיוחד, צווי הארנונה מגדירים סיווגים מוזלים לעסקים העונים להגדרה של בתי מלאכה או סטודיו אמן. מכיוון שהם מוזילים את תעריף הארנונה למקבליהם סיווגים אלו זכו בציבור לשם הנחה בארנונה, אך הם אינם מתפקדים כהנחה הלכה למעשה, אלא כשינוי סיווג הניתן למי שנמצא מתאים זכאי להגדרה זו. על אף הכוונה הטובה אין הגדרה ברורה דייה מי נכלל תחת ההגדרה המיטיבה וכתוצאה מכך עסקים רבים שהיו אמורים ליהנות מאותה הנחה בארנונה נמצאים בכל זאת תחת סיווג ארנונה של "בניינים שאינם למגורים", "שירותים" או "משרדים" ומשלמים תעריף גבוה.

קשיים בקבלת סיווג ארנונה בית מלאכה

כאשר אנו חושבים על בתי מלאכה אנו רואים בדמיוננו עבודת כפיים ומכונות אך כיום עם התפתחות הטכנולוגיה בתי מלאכה רבים מתבססים על מכשור טכנולוגי ואלקטרוני. דווקא הקידמה הזו שנועדה לסייע לבתי העסק ולהקל עליהם היא זו שעומדת להם לרועץ בבואם לבקש הנחות ארנונה לבית מלאכה. מכיוון שהבחינה הראשונית לזכאות לקבלת סיווג ארנונה בית מלאכה היא ההתאמה להגדרה המילונית, עסקים רבים עלולים להפסל מזכאותם שכן עיקר העבודה בהם אינה מלאכת כפיים. הנחת היסוד בנוגע לבתי מלאכה הינה כי בשל אופיים ואופן הייצור הנעשה בהם שולי הרווח אותם הם מייצרים הינם קטנים ונתון זה הוא אשר הכניס אותם לרשימת הזכאים לקבלת הנחה בארנונה.

כפי שאנו למדים, הוכחת הזכאות לסיווג ארנונה בית מלאכה אינה פשוטה ולכן חשוב בעת הגשת הבקשה להיות מגובים בעורך דין הבקיא בפסיקה ובתחום המשפט המוניציפאלי על מנת להגביר את סיכויי ההצלחה, שכן במידה וזוכים לסיווג המבוקש ניתן לחסוך כמחצית מעלות הארנונה למ"ר.

קשיים בקבלת סיווג ארנונה אמנים

אמנים הם חתך אוכלוסיה נוסף הנאבק על פרנסתו ועל כן זוכה לקבלת הנחה בארנונה במידה והוא מצליח לקבל סיווג כסטודיו לאמן. אך גם במקרה זה הדרך אינה סוגה בשושנים. הפרשנות המקובלת ל"סטודיו לאמן" הגבילה את השימוש בסטודיו למטרת יצירה בלבד, ואוסר על השימוש בה כגלריה, כמקום הוראה או כמקום מסחר. אמנים גרפיים, אמני וידיאו ארט ואף אמנים פלסטיים העושים שימוש במחשבים ובמודלים לצורך עבודתם נפגעו קשות מהגדרה צרה זו, ששללה מהם את ההכרה כ"אמנים" לצרכי ארנונה.

אך זה לא סוף הדבר, גם אמנים אשר חולקים את אותו הנכס לשם חסכון בעלויות עלולים להיפגע ולקבל סיווג יקר יותר. שכן, פעמים רבות הרשות רואה בפעילות של אמן אחד בנכס העוסק ביצירה שאינה עונה על ההגדרה כעילה לביטול הזכאות לקבלת הנחה בארנונה של חבריו לנכס, בין אם הם עוסקים באומנות העונה להגדרה הצרה ובין אם לאו.

לאמנים המעוניינים לנסות ולהשיג את הסיווג המקנה הנחה בארנונה בהיקף משמעותי כדאי להתייעץ בעת הגשת התביעה עם עורך דין שעיקר עיסוקו דיני ארנונה. רבות מהתביעות בתחום זה מגיעות לכדי הליכים מתקדמים כדוגמת ועדות ערר ועתירות לבית משפט לעניינים מנהליים ועל כן מומלץ לבחור בעורך דין בעל ניסיון וידע בנושאים אלו.


על מנת שנוכל להתייחס לפנייתך באופן המקצועי ביותר, נשמח אם יצורף אליה דוגמא לחשבון ארנונה קיים, הודעה על חיוב ארנונה או מכתב ההודעה מהרשות המקומית עליו ברצונך לערער.

אולי יעניין אותך לקרוא גם על:

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
צור איתנו קשר:צרפו מסמך לבחירתכם: