רישיון עסק

רישוי עסקים

בישראל ישנם מאות אלפי עסקים אשר מחוייבים בהוצאת רישיונות עסק על-מנת שיוכלו לפעול כדין. על אף זאת, הדרך לדעת אם עסק נדרש בהוצאת רישיון או לא, אינה פשוטה. ככלל עסק אינו צריך רישיון עסק אלא אם כן הוא מנוי ברשימת העסקים שבצו רישוי עסקים (עסקים טעוני רישיון), תשע"ג-2013.

אך גם הצו עצמו לא תמיד ברור ובעלי עסק רבים מתלבטים האם ליזום בדיקה אם הם מחוייבים ברישיון עסק או האם עצם הפנייה לרשות היא זו שתעורר את הרשות לדרוש מהם רישיון עסק בזמן שאולי יכלו להימנע מההליך הביורוקרטי המסובך.

הבעיה עם חוק רישוי עסקים כיום

על אף מרכזיותו של חוק רישוי עסקים ונגזרותיו, תחום רישוי העסקים בישראל מתנהל באופן בלתי אחיד, כשכל רשות מקומית (עירייה או מועצה) מנהלת מדיניות משלה. גם הגורמים המאשרים את רישיון העסק, כמו למשל משרד הבריאות, המשרד להגנת הסביבה, רשות לכיבוי והצלה וכיו"ב, מציבים דרישות שונות במחוזות שונים לעסקים זהים לחלוטין. לעתים גם הרשות המקומית מתקשה ליישם סטנדרט אחיד לעסקים הפועלים בגבולותיה עקב שלל סיבות שונות כגון: שינויי מדיניות, אילוצים בטיחותיים, קשיים הנובעים מתחום התכנון ובנייה וכיו"ב.

חוסר האחידות בדרישות להוצאת רישיון עסק הביאה למצבים לא סבירים בהם למשל, לרשת מסעדות יש שני סניפים בערים שונות, ולכל אחד מהסניפים הוצבו דרישות שונות כתנאי לרישיון העסק. מצב זה לא מאפשר לעסק לתכנן את הוצאותיו ולוחות הזמנים שלו ומשפיע לרעה על יכולת התכנון, התזרים הכספי, ולעיתים אף על היכולת להתנהל באופן חוקי.

נוסף על כך הביורוקרטיה הכרוכה בהוצאת רישיון עסק ידועה לשמצה, ועסקים המעוניינים בזירוז התהליך המתיש נאלצים לשכור חברות או אנשי מקצוע המסוגלים להקדיש לה את השעות והימים הארוכים הנדרשים לשם כך.

הרפורמה ברישוי עסקים

בשנים האחרונות החלה רפורמה ברישוי עסקים, בניסיון להקל על העסקים הלכודים ברשת הביורוקרטית ולאפשר לבעל העסק לצפות מראש למה יידרש (ואת העלויות הכרוכות בכך) כדי להסדיר את רישיונו. הרפורמה כוללת הוצאת מפרטים אחידים: רשימת דרישות קבועה לכל סוג עסק, ברמה הארצית.

למרבה הצער על אף ההחלטה הטובה מתעכב הביצוע, ועד היום אושרו רק  22 מפרטים אחידים מתוך מעל ל-200 פריטי רישוי המנויים בצו.

התמודדות עם ביטול רישיון עסק או אי חידוש רישיון עסק

חוסר האחידות בדרישות רישוי עסקים יכולה לשמש גם ככלי להפעלת לחץ מצד הרשות המקומית כנגד תעשיות שאינן רצויות יותר בשטחה. כאשר פני העיר משתנים, אחת הדרכים בהן הרשות המקומית יכולה לפעול כדי לקדם את מטרותיה (שלאו דווקא קשורות ישירות לתחום רישוי העסקים) היא שימוש בסמכויותיה בתחום הרישוי והארנונה כדי להגדיל את הלחץ על העסק הבלתי רצוי.

ביטול רישיון עסק יכול להיות גזר דין מוות לעסק. יתרה מכך, ניהול עסק ללא רישיון עסק הוא עבירה פלילית שבגינה ניתן להגיש כתב אישום נגד העסק ומנהליו. הרשעה בעבירת רישוי עסקים תגרור קנסות כספיים, צו סגירה, התחייבות שלא לעבור עבירה דומה, ובמקרים חמורים אף עונשי מאסר על תנאי.

מחפש עו"ד רישוי עסקים? נשמח לסייע לך

במשרדנו עוסקים בתביעה עירונית, וכמוסמכי היועץ המשפטי לממשלה מגישים כתבי אישום נגד עסקים טעוני רישיון המתנהלים בניגוד לחוק. העיסוק באכיפה פלילית בתחום רישוי העסקים הביאה אותנו להבנה והתמצאות עמוקה בצרכי העסקים בישראל.

שמנו לנו כערך לקדם את תחום רישוי העסקים בישראל, מתוך הכרה שהתפתחות ושיפור התחום יתרמו גם לציבור שיהנה מפיקוח על בריאותו, על איכות חייו ועל בטחונו, גם לעסקים שיוכלו להבין בקלות ולהתמצא בתחום האפור והסבוך למדי, ונוכל למנוע הליכים פליליים נגד אנשי עסקים נורמטיביים, כשנתאים את עסקיהם לדרישות החוק.

לכן, במקביל לאכיפה הפלילית צוות משרד עו"ד נועה טלבי ושות' עוסק בייעוץ לעסקים בתחום רישוי העסקים ורישיונות העסק, חבר בוועדת רישוי עסקים של לשכת עורכי הדין, ומקדם פתרונות ותקשורת מול משרדי ממשלה, מול הגורמים המאשרים בצו רישוי עסקים (כיבוי אש, המרד להגנת הסביבה, משרד הבריאות, איגוד ערים, משטרה ועוד) ומול הרשות המקומית.

משרדנו מייצג מפעלים ובתי עסק בפן המנהלי מול הרשות המקומית, מייעץ ומנהל שיח מול העירייה או המועצה במטרה לפתור את הקושי בהוצאת או חידוש רישיון עסק. אנו נגיש במידת הצורך עתירה מנהלית בתחום רישוי עסקים, ונביא ידע והבנה עמוקה של תחום רישוי העסקים משני צידי המתרס, במקום בו רבה העמימות וחוסר המידע.

על מנת לתת לך את הטיפול המקצועי ביותר, נשמח לקבל עם פנייתך את המסמכים הבסיסיים הנוגעים לרישוי עסקך ולבעיה שנתקלת בה.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
צור איתנו קשר:צרפו מסמך לבחירתכם: