רישיון עסק

רישוי עסקים

בבואכם לפתוח את עסק חלומותיכם עליכם לקחת בחשבון שאולי ישנו צורך להוציא לו רישיון עסק. מטרת החקיקה בתחום רישוי עסקים היא לאזן בין זכויות האזרח לחופש העיסוק לבין שמירה על טובת הציבור מפני מפגעים סביבתיים, תברואתיים וכיו”ב.

הבעיה הנוכחית בתחום רישוי עסקים

נכון להיום, על-מנת להוציא רישיון עסק יש לפנות לכל רשות ורשות ולראות מה נדרש לשם הוצאת הרישיון. שכן, התנאים למתן הרישיון משתנים הן לפי סוג העסק והן לפי מדיניות הרשות הרלוונטית. תנאי רישיון עסק יכולים להיות מושפעים מגורמים שונים ורבים, החל מסדרי מניעת דליקות של רשות הכיבוי וההצלה, תנאי תברואה נאותים שמציב משרד הבריאות וכלה במצבו החוקי של הנכס בו ממוקם העסק מבחינת דיני התכנון והבניה (ואין זה משנה אם העסק מתנהל בנכס מושכר).

שיקולים שכדאי לקחת בחשבון בעת פתיחת עסק

אומנם תחום רישוי עסקים נמצא כיום במהלך רפורמה אשר מטרתה יצירת אחידות בדרישות למתן רישיון עסק לפי סוג העסק בלבד (מבלי שהדבר ישתנה בין הרשויות), אך צפויות לעבור עוד שנים ארוכות בטרם הוא יגיע לסופו.

לאור המצב הקיים, מומלץ לקחת שיקולים אלה בחשבון טרם החתימה על הסכם הרכישה או שכירת המבנה בו יוקם העסק.

שיקול חשוב נוסף הינו העובדה כי ניהול עסק ללא רישיון בתוקף מהווה עבירה פלילית, אשר בגינה ניתן להגיש כתב אישום כנגד בעל העסק, מנהל העסק ואף כנגד תאגיד ונושאי משרה בו (ככל שהתאגיד הינו בעליו או מנהלו של עסק שכזה). אדם או גוף אשר מורשעים במסגרת הליך שכזה לא רק שחשופים לקנסות בגובה עשרות אלפי שקלים, אלא אף יכולים לקבל צו סגירה לעסק עצמו ולאבד את פרנסתם בן-רגע.

אין זה סוד כי הליך הוצאת רישיון עסק, וכן השמירה עליו לאורך השנים, דורשים השקעה של כספים רבים ע”י בעל העסק. לכן, חשוב כי כל צעד במישור זה יהיה שקול, מתוכנן וכי הסיכונים הכרוכים בניהול העסק ללא רישיון יהיו ידועים היטב לציבור הרחב.

פועלים לשיפור תחום רישוי עסקים

עו”ד נועה טלבי, בעלת משרד עורכי דין נועה טלבי ושות’, הינה בעלת הסמכה כתובעת עירונית מטעם שתי מועצות מקומיות. לכן, כמי שמודעת להשלכות הפליליות והחמורות ביותר בעת ניהול עסק ללא רישיון בתוקף, רואה עצמה בעלת אחריות להמחיש את חשיבות השמירה על החוק בתחום זה.

עקב כך, תחום רישוי העסקים הינו בראש מעייניו של משרד עו”ד נועה טלבי ושות’. וכפועל יוצא, עו”ד נועה טלבי ועו”ד צליל גולדרט אף התמנו כחברות בועדת רישוי עסקים של לשכת עורכי הדין אשר מטרתה קידום אחידות ובהירות החקיקה בתחום זה.

 

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
צור איתנו קשר: