פגישת ייעוץ משפטי לצורך התייעצות עם עורך דין

ייעוץ משפטי עם עורך דין

במהלך פגישת ייעוץ משפטי יושבים במשרד עורך הדין הלקוח ועורך-דינו, ובמסגרת זמן מוגדרת מראש, בדרך כלל שעה, הלקוח פורש את סיפורו בפני עורך הדין ומקבל ייעוץ משפטי בסיסי שמתאים לצרכיו.

בפועל אין דומה פגישה אחת לשניה, ומדובר בסיטואציה המשתנה לפי צרכי הלקוח. פגישת ייעוץ משפטי יכולה להסתיים בהנחיות ברורות מעורך הדין כיצד לפעול לפתרון הבעיה שנוצרה. פגישה אחרת רק תתווה קווים כללים של תביעה פוטנציאלית ותהווה את יריית הפתיחה להליך ממושך שסופו אינו ידוע. פגישות אחרות עיקרן יהא היכרות והתרשמות הדדית בין עורך הדין והלקוח, ופגישות אף עלולות להסתיים בהמלצה נחרצת כי על אף תחושת הלקוח שנעשה לו עוול, הרי ש"קייס" משפטי אין פה. במילים אחרות- גם אם יינקט הליך משפטי, כפי הנראה תוצאות טובות הוא לא יניב.  

לשלל התרחישים הללו ישנו מכנה משותף אחד – הלקוח יוצא מפגישת הייעוץ עם תחושת ודאות מסויימת, ועם ההבנה היכן הוא נמצא מבחינה משפטית, מה סיכוייו וסיכוניו, ועם המלצה לפעולה הבאה.

אנו רואים במשרדנו ערך רב בפגישות ייעוץ ומאמינים כי במקרים רבים הן מספקות ללקוח אובד העצות הבנה ראשונית ובסיסית של עולם המשפט אליו עמו הוא נפגש בעל כורחו, או עומד להפגש.

בעולם המשפט כללים וחוקים שונים, שלעיתים רחוקים שנות אור מהאינטואיציות שלנו או מתחושת צדק. בפגישת הייעוץ מתרגם עורך הדין לשפת המשפט את הבעיה של הלקוח הנמצא במצוקה, ובוחן האם ניתן למצוא לבעיה את התרופה, משמע הפיתרון, בכלים משפטיים. 

תיאום ציפיות: מה לצפות מפגישת התייעצות עם עורך דין?

הלקוחות שפונים בבקשה לקבוע ייעוץ עם עורך דין, פועלים ממניעים שונים: יש המאמינים שנדרשת פגישה אישית על מנת להסביר את מצבם. יש המצפים שפגישה אחת תמלא את הצורך בעזרה משפטית. יש הרוצים לקבל הנחיות כיצד להתנהל.

במקרים רבים ישנה הנחה שפגישת ייעוץ אמורה להיות ללא תשלום ולכן עדיף קודם לקבוע פגישה "בחינם" במקום להכנס להוצאות כספיות של ייצוג משפטי. מדובר בהנחה שגויה. פגישת ייעוץ אינה מהווה תחליף לייצוג משפטי מלא. זוהי גם לא מטרתה.

 • עורך דין מקצועי ואחראי יוכל להסביר ללקוח בפגישת הייעוץ את החסרונות והיתרונות במצבו ולהעריך סיכונים ופתרונות אפשריים. אך אין באפשרותו להתחייב באופן וודאי לתוצאה מסויימת.  
 • שלישית, ייעוץ משפטי מדוייק ויסודי, המותאם לנסיבות המקרה הספציפי, לא יכול להינתן בלי שעורך הדין מכיר את המצב העובדתי על בוריו, קרא מסמכים ומכיר את החקיקה הרלוונטית והפסיקה העדכנית. הפגישה הראשונה תוכל לדייק במקרים מצומצמים ושאינם מורכבים. במקרים בהם מעורבים ארועים רבים והנסיבות מורכבות, העצה המשפטית תינתן בשלב מאוחר יותר, לאחר שעורך הדין ילמד את התיק לעומקו.
אלו הן הסיבות העיקריות לכך שפגישת ייעוץ מתאימה ללקוח רק במקרים ספציפיים. צוות משרדנו יזהה בשיחת טלפון האם הלקוח יוכל להעזר בפגישת ייעוץ וימליץ לקיימה רק במקרים בהם הלקוח יצא נשכר משירות זה.

מתי פגישת ייעוץ עם עורך דין יכולה להועיל?

אנו מאמינים שייעוץ משפטי יכול לשמש כלי למקרי ביניים מסוימים אך לא מדובר ברשימת מכולת. על אף שאנו מציעים שירות משפטי שיוגבל לפגישת ייעוץ, אנו מאמינים ששימוש שגוי או פזיז בכלי זה לא יספק מענה אמיתי ללקוח ואף עלול להסב לו נזק.

לכן אנו מפעילים שיקול דעת בבואנו להמליץ אם לתאם פגישת ייעוץ או לא, זאת בהתאם לנסיבות הספציפיות של כל לקוח ולקוח. לצורך ההמחשה להלן מספר דוגמאות נפוצות למקרים המתאימים לקביעת פגישת ייעוץ משפטי:

 • כאשר לא ישתלם ללקוח לשכור ייצוג משפטי מלא ואנו מסיקים שבנסיבות המקרה פגישת ייעוץ משפטי תוכל לספק ללקוח הנחיות מתאימות כיצד להתנהל לבדו. למשל, מצב בו לקוח מעוניין להגיש השגה על חיובי ארנונה אך הסכום שהוא חולק עליו נמוך יחסית ולא מצדיק שכירת שירותי ייצוג מלא.
 • כאשר לקוח נמצא במצב משפטי בעייתי ויש צורך להציג לו את האפשרויות העומדות בפניו לפי שיחליט על שכירת ייצוג משפטי. למשל, מצב בו לקוח מחזיק בנכס עם חובות ארנונה שהושתו שלא בידיעתו והלקוח מתלבט אם למכור את הנכס, לשלם את החובות או להגיש הליכי השגה וערר שסיכוייהם קלושים.
 • כאשר לקוח לא זקוק לייצוג משפטי מתמשך אלא רק לייעוץ משפטי עסקי חד-פעמי. למשל, לקוח המעוניין לפתוח עסק חדש ומבקש הכוונה משפטית לפעולות הראשונות הנדרשות מול העירייה, האם הוא יזדקק לרישיון עסק, מה החוזים שכדאי לערוך כבר בתחילת הדרך וכדומה.

המלצה מלקוח – פגישת ייעוץ:

פניתי לעו"ד נועה טלבי בשני נושאים משפטיים השונים לחלוטין זה מזה. בשני הנושאים קיבלתי פתרון יצירתי, מפתיע ובלתי צפוי, ובאופן מהיר, מדויק ומקצועי. יתר על כן, הסתבר לי שמה שמלכתחילה סברתי לתומי שיהווה פתרון – היה אף עלול לגרום לנזק משמעותי. לכן היעוץ המשפטי היה משמעותי וחשוב שבעתיים.

אני רוצה להדגיש לא רק את המקצועיות והיסודיות ואת הניסוח הברור והמדויק, אלא גם את האכפתיות ויחסי האנוש המעולים. אני ממליץ בחום.

בהערכה רבה, ד"ר אליאור תירוש

ייעוץ משפטי במשרד עורכות דין נועה טלבי

מטרתה של פגישת הייעוץ היא בראש ובראשונה לעזור ללקוח להבין את מצבו ולדעת מה האופציות העומדות בפניו, ולכן פגישת ייעוץ במשרדנו אינה מהווה פגישת הכרות גרידא.

לקראת פגישת הייעוץ אנו נבקש לעיין במסמכים רלוונטיים, נערוך מחקר משפטי ובמקרה הצורך – נקיים מספר בירורים ושיחות טלפוניות עם הלקוח. כל זאת על מנת שבמועד הפגישה עצמה נהיה ערוכים להשיב לשאלות הלקוח ולנהל דיון לגופו של עניין.

במסגרת הפגישה ננתח יחד עם הלקוח סיכונים פוטנציאליים (בין אם כלכליים או אחרים) ונעבור יחד עם הלקוח תהליך כדי לבחור את הנתיב שיהיה הכי תואם לרצונותיו לפי שיקולי עלויות, קושי רגשי, לוחות זמנים, השפעה על צדדים שלישיים וכיו"ב.

בסיומה של פגישת הייעוץ ללקוח לא תמיד יהיו פתרון יחיד או תשובה חד-משמעית אך אנו נעניק לו את היכולת להבין מה מצבו המשפטי וניתן לו כלים לקבל החלטה מושכלת.

משרדנו משקיע זמן ומשאבים רבים על מנת להעניק את הסיוע האיכותי והמקצועי ביותר במסגרת פגישת הייעוץ. לכן, פגישת ייעוץ משפטי במשרדנו היא בעלות שכר טרחה כפי שיקבע עם הלקוח מראש.


אולי יעניין אותך לקרוא גם על:

 1. ערר ארנונה דוגמא
 2. הגשת השגה על ארנונה
 3. עתירה מנהלית
 4. רישיון עסק
דילוג לתוכן

  צור איתנו קשר:  צרפו מסמך לבחירתכם: