שינוי סיווג ארנונה | ארנונה בית תוכנה | Software Companies Municipal Property Tax

ארנונה לבית תוכנה

למה קשה לקבל סיווג ארנונה בית תוכנה?

כל רשות מקומית יכולה להגדיר באופן שונה מהו בית תוכנה ומהם התעריפים אותם היא בוחרת להציע לסיווג זה. את ההגדרות, הסיווגים והתעריפים לפי רשויות מקומיות ולפי שנים אפשר לראות כאן:

כשמסתכלים על ההגדרות, ניתן להניח כי חברת הייטק העוסקת בתמיכה ופיתוח של תוכנה זכאית לסיווג בית תוכנה בלא כל בעיה.
עם זאת, ברוב המקרים כאשר חברה כזו תגיש בקשה לשינוי סיווג, העיריה תסרב להכיר בה כבית תוכנה עד שיוכח אחרת.

איך נוצר המצב?

לרשות המקומית יש אינטרס צולב כאשר מדובר בחברות הייטק: מצד אחד, רשויות מקומיות רבות מחזרות אחר חברות היי-טק ומעוניינות שיעתיקו את משרדיהן אל תחומן על מנת לספק מקומות עבודה ולמשוך אוכלוסיה חזקה לאזור. לכן הן מציעות סיווגים מגוונים כדוגמת "בית תוכנה", "תעשיה עתירת ידע", "חברת היי-טק" וכו' המלווים בתעריפי ארנונה נמוכים בהרבה מאלו של משרדים ושירותים.

מצד שני, לאורך השנים נקבעו בפסיקה מבחנים רבים על מנת להכיר בעסק בתור בית תוכנה לצורך חיוב ארנונה. מצב זה יצר עמימות משפטית סביב הגדרת הסיווג ואילו עסקים נכללים בתוכו.

כאשר אנו מוסיפים לכך את הנתון כי עסקים מהווים את מקור ההכנסה העיקרי של הרשות המקומית, ניתן להבין כיצד רוב העסקים שעל פי ההגדרה היבשה זכאים להפחתה משמעותית בחיוב הארנונה שלהם נענים בסירוב.

בית תוכנה שרוצה ליהנות מהתעריפים הנמוכים צריך לעמוד בהגדרות המלאכותיות שהוליד עולם המשפט ומדובר באתגר לא פשוט. והחל משנה הבאה ייתכן שיהיה קשה אף יותר.

בתי תוכנה עלולים לאבד את ההנחה החל מ-2023

בחודש מאי האחרון הניח אגף התקציבים על שולחן משרד האוצר את טיוטת התכנית הכלכלית לשנת 2023.

התכנית הכלכלית כוללת שינוי חקיקה שיחלק את תחום ההייטק לשני סוגים: האחד, "שירותים עתירי ידע בהייטק" והשני, "תעשיות טכנולוגיה עילית".

הראשון יחויב בתעריפי ארנונה רגילים של "משרד, שירותים ומסחר", אשר הם בין התעריפים הגבוהים ביותר בצווי הארנונה. ואילו השני ימשיך ליהנות מהתעריפים הנוכחיים שמשויכים ל"תעשיה".

מה ההבדל בין השניים? 

אין הסבר ברור. טיוטת התכנית מפנה  לסיווג ענפי הכלכלה לשנת 2011 של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. עיון בסיווג אינו מבהיר את ההבדל בין שני סוגי עסקי ההייטק, אך משאיר מקום לפרשנות לרשויות המקומיות לפי שיקול דעתן.

כבר היום ישנו קושי לקבל סיווג בית תוכנה לעסקים אשר עלולים להיחשב גם כנותני שירותים. לכן, מומלץ למהר ולהגיש בקשת סיווג באמצעות עו"ד ארנונה שמבין את התחום, עוד בטרם יכנס לתוקף השינוי בחוק.

דגשים לבקשה לשינוי סיווג ארנונה כבית תוכנה

מתי אפשר להגיש בקשה לשינוי סיווג כבית תוכנה?

סיווג כבית תוכנה לא ניתן באופן אוטומטי, אלא יש לבקש אותו באופן אקטיבי. ישנם מועדים קבועים בהם ניתן להגיש את הבקשה לסיווג: עם המעבר למשרדים חדשים או בתחילת שנה קלנדרית, עם קבלת הבקשה לתשלום הארנונה השנתי.

תהליכי שינוי סיווג יכולים להתרחש ולהבחן כל שנה מחדש ולכן גם אם קיים תיק בתהליך עבור שינוי סיווג ארנונה כבית תוכנה עבור שנה מסוימת ניתן בשנה הבאה להגיש בקשה נוספת ובלתי תלויה עבור שינוי סיווג ארנונה.

הגדלת הסיכוי לקבלת סיווג מופחת בארנונה לבית תוכנה

▪️ סידור חלל הנכס: לפני ההגשה מומלץ להזמין את עורך הדין לסיור במקום, שכן האופן שבו הנכס מחולק והציוד שנמצא בו מסודר יכול לסייע לבקשת הסיווג להתקבל, או לכל הפחות להגדיל את האזור עליו ניתן הסיווג המופחת.

פעמים רבות הנחת ארנונה לבית תוכנה ניתנת רק על אזורי הפיתוח של המתכנתים, כך שעבורם משולם תעריף נמוך ועבור אזור המנהלה משולם התעריף הרגיל של המשרדים. עם זאת, עדיין מדובר בחסכון משמעותי לאורך זמן.

▪️ עמידה בהגדרה: ההגדרה של בית תוכנה לצורך קבלת סיווג ארנונה שונה עבור כל רשות מקומית וספציפית למדי. לכן לפני שנכנסים לתהליך זה רצוי להתייעץ עם עו"ד ארנונה ולראות האם החברה עומדת בהגדרה זו כלשונה.

▪️ סטטוס החברה: מבחינת הרשות המקומית, בית תוכנה עם לקוחות קצה או מוצרים קיימים אינו כבית תוכנה חדש שרק התחיל לפתח. חברה בינלאומית שפעילות הפיתוח שלה ממוקמת בישראל אינה כמו חברת פיתוח ישראלית שמבצעת גם מכירות מאותו הנכס. חברות הייטק מבוססות ומוכרות עלולות להיפסל על הסף ולו בגלל פרסומת מסוימת או דף לקוחות באתר שלהן. וחברות שמייצרות תוכנה לפי הזמנה אינן כחברות שמפתחות מוצרי מדף להפצה רחבה.

▪️ הגשת נתונים: עם הגשת הבקשה לסיווג יתכן שהעירייה תבקש מהחברה נתונים ומסמכים שונים. חשוב לדעת שמדובר בנהלים פנימיים של העירייה ולא ברשימה שנקבעה בחוק. משמעות הדבר היא שאין חובה להגיש ולפרט כל נתון שהעירייה מבקשת. יחד עם זאת, סירוב לספק מסמך או נתון יכול לשמש כנגד מבקש הסיווג.

אמנם אפשר להגיש את הבקשה לבד, אך יש לזכור שסיווג "בית תוכנה" הוא אחד הסיווגים הכי דינאמיים ותלויי נסיבות שיש בצווי הארנונה. עורך דין ארנונה יודע כיצד לשים זרקור על העובדות הרלוונטיות כדי לשכנע את העירייה שזהו הסיווג הראוי לעסק.

▪️ ביקורת בנכס: לאחר הגשת הבקשה העירייה תאסוף כמה שיותר מידע על המבקש. בנוסף לחומר ולנתונים שתקבל מהעסק באופן וולנטרי העירייה תשלח מפקח לבצע ביקורת בנכס, תבחן את האתר של החברה (ככל שישנו) ותבדוק אם החברה הגישה לה מסמכים ובקשות בעבר עבור מיקומים אחרים בשנים קודמות.

הצגה לא נכונה של הנתונים או אי התאמה בין המידע במדיות השונות עלולה להביא לדחיית הבקשה ולאי קבלת הסיווג הרצוי וכן לשמש כנגד החברה בוועדת ערר או במידה והתיק מגיע לבית המשפט לעניינים מנהליים, ועל כן מומלץ להעזר בשירותי משרד עו"ד ארנונה כבר בשלב הראשוני בו מגישים בקשת שינוי סיווג ארנונה.

המקצוענות שלנו לרשותך

משרד עורכות דין נועה טלבי הוא משרד עו"ד לעסקים מדורג Dun's 100 ו-BDI בתחום מיסוי מוניציפאלי. לצוות המשרד ניסיון רב בייצוג בתי תוכנה בבקשת הנחות ארנונה ובתהליכי שינוי סיווג ארנונה.

למשרדנו הצלחות בייצוג בתי תוכנה עם רווח ממכירות, בתי תוכנה עם חללי עבודה משותפים פתוחים, בתי תוכנה שעוסקים בעיקר בשידרוג ובשינוי מוצרים, בתי תוכנה שמייצרים תוכנות לפי הזמנות לקוח, ועוד. לכל אחד ואחד מהם היו מכשולים ספציפיים בדרכם לתעריף המופחת ובעזרת ייצוג של משרדנו הם זכו לקבל אותו.

לוגו דירוג BDI לשנת 2020
לוגו דירוג Duns 100 - דנס 100 לשנת 2021

בעולם המשפטי ובפרט בתחום הארנונה לא ניתן להבטיח תוצאות. עם זאת אנו מאמינות כי שיטת העבודה שלנו, הכוללת פתרונות מותאמים אישית עבור כל לקוח – החל מבחירה קפדנית של לקוחותינו, דרך ביקור של שותפה בכירה בנכס, ועד לכתיבת הטענות ללא תבנית קבועה, מגדילה את הסיכויים להצלחה לאין שיעור.

על מנת שנוכל להתייחס לפנייתך באופן המקצועי ביותר, נשמח אם יצורף אליה דוגמא לחשבון ארנונה קיים, הודעה על חיוב ארנונה או מכתב ההודעה מהרשות המקומית עליו ברצונך לערער.


אולי יעניין אותך לקרוא גם על:

  1. בית תוכנה תעריפי ארנונה
  2. הנחת ארנונה לבית תוכנה
  3. שינוי סיווג ארנונה | ארנונה בית תוכנה | Software Companies Municipal Property Tax
דילוג לתוכן

    צור איתנו קשר:    צרפו מסמך לבחירתכם: