היתר בנייה

תכנון ובניה

שווי נכסי נדל”ן מושפע מפוטנציאל ההשבחה שלהם. פוטנציאל ההשבחה הינו נגזרת של התב”ע המקומית (תכנית בניין עיר) שעל פיה ניתן להוציא להוציא היתר בניה לנכס ולהעלות משמעותית את ערכו. בבואנו לרכוש דירה או לשפר את הנכס הקיים נרצה לבחון אילו זכויות בניה לא מנוצלות ישנן בנכס וכיצד ניתן לממשן.

כיצד להתנהל נכון עם בקשת היתר בניה?

תהליך קבלת היתר בניה מרתיע אנשים רבים. העיסוק מול הרשות המוניציפאלית ובפרט מול הוועדה המקומית לתכנון ובניה, ההתמודדות עם התנגדות פוטנציאלית מצד השכנים, והתעסקות עם ענייני מיסוי והיטלי השבחה גורמים לחשש מכניסה לתהליך שאמור להיות חיובי ונכון כלכלית.

למרבה הצער, תהליך קבלת היתר בניה מלווה לעיתים בבעיות משפטיות שצצות במהלך הדרך. ליווי משפטי של עורך דין הבקיא בתחום התכנון והבניה יביא להתמודדות מהירה וזולה יותר עם הקשיים המשפטיים ויגדיל את הסיכוי לקבלת היתר בניה שתואם את רצון בעל הנכס. גם בתרחיש בו התקבלה החלטה שאינה מיטיבה עם המבקש, קיימות הזדמנויות נוספות לקבלת ההיתר המבוקש באמצעות הגשת ערר לועדת הערר המחוזית, פניה למחלקה המשפטית של העירייה ובמידת הצורך הגשת עתירה או ערעור לבית המשפט לעניינים מנהליים.

תחום התכנון והבניה הוא תחום מורכב (שלא לומר מסובך) ואי הוודאות בו רבה. משרדנו נתקל במצבי קיצון שבהם הוועדה המקומית לתכנון ובניה נתנה שני היתרי בניה סותרים, במקרים שבהם נתנה הוועדה החלטה הסותרת את התב”ע המקומית ובמקרים של אפליה קשה או בהתמודדות של בעלי נכסים עם החלטות הסותרות את השכל הישר וההיגיון הפשוט.

דגשים מיוחדים בתחום התכנון והבניה

עבור יזמים ואדריכלים ההבדל בין קבלת היתר בניה כפי שנתבקש לבין דחיית בקשה להיתר הוא הפער בין הצלחתו של פרויקט לקריסתו ובין רווח והפסד. מניסיוננו, פעמים רבות מקור הדחייה הינו פרשני ובאמצעות פנייה לערכאה שיפוטית ניתן להפוך את ההחלטה ולקבל את היתר הבניה המבוקש.

ישנם מצבים הפוכים בהם נדרשת עזרה משפטית בהגשת התנגדות להיתר בניה. במקרים בהם שכן מגיש בקשה להיתר שעלולה לפגוע באיכות חיינו מומלץ כי נפנה לעורך דין שיגיש עבורנו את ההתנגדות להיתר בנייה ובמידת הצורך ייצג אותנו בהליך ערר על החלטת הוועדה המקומית לתכנון ובניה.

חשוב לזכור כי בניה ללא היתר בניה כדין יכולה לגרום לנקיטת הליך פלילי נגד כל הגורמים המעורבים בבנייה, כולל הקבלן המבצע והאדריכל המתכנן. הליך קבלת היתר ובדיקת נכס התואם את ההיתר הקיים הוא הליך חשוב והכרחי שיכול לחסוך, מעבר להימנעות מביצוע עבירה פלילית, גם ממון רב וקנסות כבדים.

שירותי משרד נועה טלבי ושות’ בתחום התכנון והבניה

אחד מהתחומים בהם משרד עורכי דין נועה טלבי ושות’ עוסק הוא תחום התכנון והבניה. בעלת המשרד משמשת כתובעת עירונית פלילית (חיצונית) למספר מועצות אזוריות ומייצגת לקוחות רבים בהליכים אזרחיים בתכנון ובניה.

במסגרת תפקידה כתובעת עירונית, עו”ד נועה טלבי עברה הכשרה מקיפה אשר העמיקה את הידע והניסיון שלה עם התחום והכניסה אותה לקבוצה מצומצמת של עורכי דין בעלי ידע זה. ניסיונן הרב של עורכות הדין במשרד מאפשר להן להעניק ללקוחותיהן ייעוץ בכל קשת התחומים הנכללים תחת דיני התכנון והבניה והמשרד מציע ללקוחותיו את השירותים הבאים:

  • בקשות להיתרי בניה – ליווי וייעוץ משפטי בהגשת עררים על סירוב למתן היתר בניה ובבקשות לשימוש חורג, מול ועדת הערר המחוזית ובבית הדין לעניינים מנהליים.
  • ליווי אדריכלים ויזמים בהליכי ערר– ליווי וייעוץ משפטי בהגשת עררים על סירוב למתן היתר בניה, למתן הקלות ובבקשות לשימוש חורג, מול ועדת הערר המחוזית ובבית הדין לעניינים מנהליים.
  • ייצוג בהתנגדות לבקשות להיתרי בניה – ייצוג הצד הנפגע מקבלת היתר בניה.
  • ייצוג במסגרת עתירה מנהלית על החלטת ועדת ערר – ייצוג בהליכים מנהליים בנושאי תכנון ובניה.
  • ייצוג בבתי משפט שלום ומחוזי בהליכים הקשורים לזכויות הקנייניות או הכספיות הנובעות מזכויות בנייה ונכסים משותפים.
  • ייצוג בהליכים בענייני מיסוי מקרקעין – היטלי השבחה, מס שבח וכו’.
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
צור איתנו קשר: